„Ко угушује штампу?“
Овако се зове напис који је 40. броју Савременика послужио као уводни чланак. Молимо господу из поменутога листа да нам не замере што смо, силом околности, принуђени дрзнути се те узети исти натпис; ми им признајемо право проналаска.
Реч је, као што се види, о угушивању штампе, или, како је то велеумни газда Бојовић пре неки дан у своме честитоме листу, а у праведном гњеву, назвао угушивање јавне речи.
Уместо сваког другог одговора овим јавним гласилима, ми ћемо, ако нам полиција то допусти, приповедити овде једну малу, врло малу причу, која ће, на крају крајева, стојати у обрнутој сразмери са значајем својим.
Ко има уши да чује, нека чује.
*
Влажно октобарско вече спустило је нагло, без осетнога прелаза дана у ноћ, без сутона, своју црну копрену над тврдим градом Београдом…
Све је тихо, глухо, пусто…
Управа града Београда. У канцеларији, за столом, седи главни дежурни; главу заронио у обе руке и пустио мислима на вољу… Тишина, дубока, нема, тајанствена тишина царује у канцеларији.
Напољу, испред канцеларијских врата, у ходнику, одјекује потмули, тупи бахат тешких гарнизонских чизама жандарма одређеног на службу господину дежурном.
И он, жандарм, крупним одмереним, војничким кораком хода замишљено: већ је неколико ноћи како, сиромах, није ока склопио, јер је сва полиција у приправности.
„Зашто? Због чега?“ — лупао је он своју жандармску главу…
*
Звррррр… Звррр… — зазвони телефон.
Дежурни се прену, протрља очи, диже се и полете к телефону.
— Алô!
— Ко је ту?
— Дежурни. Шта желите, молим?
— Јесте ли данас узаптили који лист?
— Нисам; нисам још све листове добио.
— Знате ли да је дужност дежурнога да забрањује листове. Ако нисте знали, знајте!
— Разумем!
И звоно јави да је разговор свршен…
*
Тог влажног, октобарског вечера забрањена су од стране Управе града Београда само три листа: Одјек, Дневни Лист и Српска Застава.
*
Ко је био тога вечера главни дежурни у Управи града Београда не знамо, а баш нас се толико и не тиче; занимљиво је знати ко је она личност што је захтевала, управо наређивала забрану ма којег листа.
А зар је то тешко погодити.
Него, да поштоване „колеге“ из Савременика не би лупале своје и онако, од бога празне главице, ми ћемо им дошанути:
То је била — Његова Апостолска Екселенција, Господин Веља Тодоровић.
Само, нека господа ову тајну задрже за се; бојимо се чуће се, па куд бисмо ми, грдни, од Вељине силе?!
Ко угушује штампу? Пита се Савременик!
„Одјек“
29. октобар 1902. године
Овај чланак, као одговор на текст из „Савременика“, покренуо је још једну од многобројних распри између ова два листа. Који је тачно био њихов одговор, не знамо, евентуално ћемо потражити у Народној библиотеци, али знамо шта је Радоје одговорио два дана касније — „Савременику“. Уредништво Пројекта.
Извор: Вученов, Димитрије (прир.), Радоје Домановић – Сабрана дела I–III, Просвета, Београд 1964.
Ознаке:Dežurni, Domanović, Domanovićeva satira, Domanovićevi članci, Dužnost, Домановић, Домановићева сатира, Радоје Домановић, Сабрана дела, новинарство, Ko ugušuje štampu, List, Milicija, Ministar bez portfelja, Novinarstvo, сатира, чланак, Odjek, Opozicija, Policija, Radoje Domanović, Represija, Sabrana dela, satira, Savremenik, Sloboda štampe, SNS, Velimir Todorović, Zabrana, Članak