Ледве дочекався
Мій дядько був учителем у селі, а наша хата стояла край дороги недалеко від школи. Повз неї проходили учні. Взимку одяг у них був припорошений снігом, вуха позакутані хустками, щоки червоні, з вовняних панчіх звисали грудочки снігу, а в тих, хто падав, на пальтах біліли снігові плями; отак ішли вони попід нашим вікном, а сніг, густий і лапатий, сипав і сипав — тихо, нечутно. Дядько іноді стояв на сходах і курив, і дим від цигарки, змішаний з парою, вився вгору й зникав за сніговою завісою. Проходячи повз дядька, школярі здіймали шапки. А я, притиснувшись носом до шибки, дивився й дивився, поки вікно не затягувалось імлою, протирав його й дивився знову.
Улітку ж вони бігли туди з пагорба, сорочки біліли, підстрибували при боках сумки з книжками, тряслися торби на плечах, а в тих торбах був хліб і сир та сметана в дерев’яних довбанках, а ще стирчало з них пір’я цибулі.
Мені було тоді п’ять років, і, здавалося, немає на світі більшого щастя, як бути школярем, приходити з села (воно було в моїй уяві десь далеко) і носити в торбі їжу та книжки. А особливо влітку — як це приємно обідати по-учнівському під великим шкільним дубом! Розстелять на землі торбини, посідають по двоє-троє, кожен коло свого обіду. їдять, гомонять між собою, позичають один в одного солі, хліба, заможніші дають біднішим сиру. Самі собі порядкують коло харчів, самі прибирають залишки, самі роблять усе, як дорослі! Ото щастя! І я плачу та прошу матір, щоб вона й мені дала торбу, а в неї поклала хліба, сиру в довбанці та дрібку солі — я буду обідати з школярами! Іду поміж них із торбиною, а вони — в сміх. Обідаємо, і я намагаюся бути, як вони, приєднатися до їхнього товариства.
— Хто хоче сиру — у мене залишилося трошки, — запитую й я, наслідуючи школярів, та потерпаю, чи вони це сприймуть серйозно. Роздам навмисне своє, а тоді прошу, щоб хтось позичив мені кусень хліба, або потай розсиплю сіль із вузлика й питаю: — У кого с сіль, хто позичить?..
Найбільше мені було боляче, коли учні сміялися з того.
Граються біля школи крадькома, як немає дядька. І я також серед них. Але вони ніколи не дають мені м’яча, і я починаю плакати. Тоді втішають мене.
— Тіка-а-ай! — кричать.
Я перший біжу і врешті-решт знову плачу, бо ніхто не кидає в мене м’ячем, хоч я часто навмисне верчуся коло того, що має м’яча. І все-таки, незважаючи на всі прикрощі, я ніяк не міг покинути школярів.
Вони бояться, щоб не наскочив дядько, і я теж переживаю та оглядаюся, щоб хто-небудь не застукав мене.
Раптом звідкись з’являється дядько, і всі сполохано кидаються в школу та й одразу сідають за книжки і з таким уже заповзяттям читають, що в класі стоїть суцільний гам; я теж тікаю разом з ними і прошу найстаршого учня, щоб він не скаржився на мене.
— Диви, звідки такий? — каже дядько і гладить мене по голові, а на інших гримає: — Хто тут бешкетував?
Починається покарання, різки, стояння на колінах, плач, прохання: «Я більше не буду!»
Мені ставало соромно, і я відчував себе скривдженим. Я пе смів звести очей на покараних. Я волів би, щоб дядько покарав і мене, щоб і зі мною рахувався.
Дядько, йдучи зі школи, наказав, щоб ніхто ані кроку з-за парти, і мене забрав із собою. Я втік од нього і знову гайнув до школи. Тут я скакав, аж ноги боліли, здіймав куряву, стукав і ще всіляке витворяв лише заради того, щоб мене записали на дошці як порушника дисципліни. Навіть смикнув одного учня з першої парти за волосся, і він залементував:
— Смикає за волосся!
Найстарший учень записав його як такого, що здіймав галас.
— Чого мене? Адже він мене смикає за волосся! — заплакав той, а сльози так і закапали на буквар.
Я зухвало дивився на найстаршого учня, тремтячи від радості, що на мене хтось скаржиться, і чекаючи, що той скаже.
— А кого? Він же не учень! — відповів той, навіть не глянувши на мене.
Я опустив голову і, ображений, побрів зі школи, забрався в кущі і там молився богу, щоб уже скоріше мені бути учнем.
Увечері я ліг сумний та стурбований, заснув, і мені приснилося, що я учень і мене покарали, поставивши на коліна. Стою на колінах і дивлюся спогорда, як Душко і Йова (мої молодші брати; Душко — рідний, а Йова — двоюрідний) вештаються та бігають по школі, а дядько їм нічого не каже. Штанці в них сповзають, а я одягнений, як великий учень, і, стоячи на колінах, готую уроки.
Задзвонив дзвоник, я прокинувся й підхопився з ліжка, ніби мені треба йти до школи. Але на цьому сон скінчився, і я побачив, що я той самий, що був і вчора. Ніякий я не учень, як і Душко та Йова.
Мене дуже те ображало, що я мало відрізняюся від них. Я навіть став обминати їх. А гратися з ними — нізащо в світі.
— Ви тут грайтеся собі втрьох, доки ми повернемося з церкви, — якось у неділю сказала мені мати.
Я мало не розплакався вголос, на очах у мене виступили сльози, і я насупився. Мені вже п’ять років, а я ще маю з такими пуцьверінками гратися!
— І не сором тобі, братів не любиш! — мовила на те мати.
— Я не можу з ними! — і залився сльозами.
— Ти хочеш, щоб я батькові сказала?
«Батьком погрожує, — подумав я. — Карають мене мати, батько, дядина, як Душка та Йову, а не дядько в школі, не вчитель».
Я втік і заховався за хлівом. Мене знайшли, мати привела тих двох шмаркачів і залишила зі мною.
Як тільки мати з дядиною пішли, я їх обох і прогнав од себе. А вони давай ревти. Не раз мені за них перепадало від батька.
Через усе це я зненавидів тих малюків. Мені здавалося, що вони основна причина всіх моїх нещасть. На кожному кроці я глумився з них. Як тільки вони обізвуться, я цитькаю. Запитують щось — відповідаю сердито й зверхньо:
— Вам цього не знати!
Записали мене до школи. Я зробився поважний та так запишався, ніби став щонайменше членом Академії наук, досяг чогось такого, що далі й нікуди. Тих двох малюків тепер я вже почав водити скрізь із собою і поводився з ними як їхній покровитель.
Я чекав і дочекатись не міг, коли вже закінчаться ті канікули і пролунає шкільний дзвоник, а проте, наслідуючи старших учнів, і собі час від часу бідкався:
— Ох, іще трохи — й до школи треба! І погратися ніколи буде!
Як тільки дядько проходить десь поблизу, я один з-поміж інших дітей, які не мали щастя стати школярами, підводжуся боязко, по-учнівському, скидаю шапку і так стою, доки він не пройде.
Дядько відповідає на моє вітання, всміхається.
— Він мене зачіпає! — крикне хтось і назве моє ім’я та прізвище, а мені це приємно, хоч я й вдаю, ніби серджуся, що на мене скаржаться.
Мати пошила мені торбу, бо я не хотів ходити додому на обід — інакше який же я учень? Торба вийшла, як і в усіх учнів, була з пофарбованої вовняної тканини, мала шлейки, щоб брати на спину. У цигана купили довбанку, усе — як і в інших. Коли я залишався сам, то чіпляв на себе торбу, перед тим поклавши в неї все причандалля, і дивився, як вона лежить на мені.
Наближався кінець канікул, і моє нетерпіння росло.
Перед початком занять батько поїхав до міста купити буквар, грифельну дошку, олівець, зошити, читанку, шкіряну сумку і все, що треба учневі.
— Ох, завтра до школи! — ніби жаліюсь і розповідаю, як я ще той останній день погуляю на волі.
А мені й справді воля: перекидайся, бігай, стрибай, сварися, бийся з дітьми — мама не карає, а тільки каже:
— Ах, не хочу я вже з тобою діла мати, завтра підеш до школи, то побачиш, як там утихомирюють!..
Я ще ніколи не був такий вдячний матері, а все-таки почав просити її, щоб не скаржилася на мене дядькові-вчителеві.
Мине трохи часу, і я прикидаю:
— Батько вже біля Пісковитої поляни.
Не пройде й п’яти хвилин, а я знову міркую, куди він доїхав.
Настав вечір, а я — як на голках. Місця собі не знаходжу від нетерпіння. Раптом клацнула защібка на воротах, почувся тупіт, заіржав буланий. Я схопився, мов ошпарений, і побіг назустріч батькові. Наймит знімає бисаги з коня, а я заглядаю то з правого, то з лівого боку.
Насилу я заснув тої ночі від радості й нетерплячки.
— Вставай! — гукає мені мати вранці.
Я прокинувся, але не схоплююся з ліжка, хоч відчуваю, що на крилах полетів би до школи, а натомість кажу:
— А може, ще трішки? Спати хочеться!
Це я перевіряю, чи мене справді вважають школярем.
— Ти бачиш — спати, а до школи?..
На радощах я ладен був поцілувати маму, але насупився й питаю:
— А Душко та Йова чому сплять?
Питаю, аби впевнитися, що між мною та ними врешті настала довго очікувана різниця.
— Душко і Йова малі, вони не учні.
Я відчув себе поважною, справжньою людиною, в якої є свої обов’язки. А Душко і Йова малі. Хотілося підбігти до них, обняти, такі вони мені стали любі, як ніколи.
Хоч до школи всього кілька кроків, проте мені поклали в торбу довбанку з сиром та сметаною, цибулі (я так її примостив, щоб пір’я стирчало з торби), окраєць хліба, сіль у вузлику — саме у вузлику, бо так усі учні носять.
У шкіряну сумку я понапихав усього, що мені купили. Сумка мені подобалась, але з нею було мені якось незатишно, бо інші носили ткані сумки.
Почепив я через плече шкіряну сумку. Закинув за спину торбу, зав’язав шлейки на грудях так само, як усі зав’язують, поцілував батька, матір і дядину в руку й пішов до школи. Тільки шкодував, що наша хата не стоїть десь далеко-далеко. А так — не було щасливішого за мене. Усі мене проводжають, Душко та Йова плачуть, і собі хочуть до школи, а мати на них гримає:
— Куди вам до школи?! Щоб заважати учням!.. Ви ще малі!..
Серце, здавалося, вискочить із грудей від задоволення, коли я почув ці мамині слова.
«Заважатимуть учням!»—думав я дорогою, сповнений гордості. Зрозуміло, вони малі і тільки б плуталися під ногами.
Поклав я свою торбу в учнівській шафі, відступив крок і подивився, чи вона подібна до інших торбів.
Така сама, тільки нова, але мене потішила думка, що й вона забрудниться та постаріє.
Увійшов до класу, спокійно, боязко, адже я учень, так треба, скинув шапку й сів за парту. Оглядаюся гордо на всі боки, і вже мої очі промовляють: «Гей, чому зараз не питаєте, чого я прийшов? Я тепер справжнісінький учень!»
Школярі запитують мене, а я мовчу, боюся, щоб не записали мене до порушників дисципліни.
Але ніяк мені не віриться, що я вже учень, що тепер мене тут помічають, а якщо я пустуватиму, то черговий і мене запише на дошці серед порушників. Закортіло мені переконатися в цьому, і я вибіг з-за парти.
— На місце! — гукнув черговий.
Я зрадів, що до мене так звертаються. Послухався, але того мені було замало, я ще не зовсім відчув своє нове становище. Гупнув кулаком у бік свого сусіда.
— Не штовхайся! — закричав той.
— Чого кричиш, наче тебе ріжуть?! — гримнув черговий і записав його прізвище.
Заздрісно мені стало. Я відчув злість і образу, мене охопило бажання дати ляпаса черговому за таку зухвалу неувагу до моєї персони. Це ж хтозна-що! Виходило так, ніби всі мої поривання були марні, зі мною тут лише граються, ніякий я не учень! Сльози набігли мені на очі з такого жалю, приниження й страждань. Вихопився я з-за парти і почав так гасати по класу та гупати ногами, що всі тільки здивовано дивилися на мене. Зачіпав то одного, то другого. Нарешті, у своєму праведному гніві, відірвав ріжок карти — якось ненавмисне рукою, коли біг. Черговий того вже не міг стерпіти:
— На місце, бо запишу!
— Не ся-а-аду! — зарепетував я щосили.
— Гаразд, тоді начувайся! — сказав черговий і взяв крейду. Я ловив очима кожен його рух. Він написав щось, і всі почали читати: прочитали моє ім’я і навіть прізвище. Це мені сподобалося, бо все було насправжки, а він ще й дописав: «Погано поводиться і стрибає по класу!»
Серце моє завмерло, я відчув гордість. Дивлюся на дошку, щасливий, що там написане моє ім’я: подумайте тільки — моє ім’я і прізвище!
— Проси його, щоб стер, проси, бо вчитель битиме! — радили мені.
— Не зітру, хай б’є, раз він пустує! — мовив черговий невблаганно й суворо, і це мене потішило.
Я відчув і радість, і гордість, і страх; мені спало на думку, як Душко та Йова будуть дражнити мене, що я битий. Не міг я знести такого напливу почуттів. Затулив обличчя руками, схилився на парту та й голосно заплакав.
Жерело: Доманович, Радоє, Страдія. Подарунок королю, Дніпро, Київ 1978. (Пер. Іван Ющук)