Біда — не тітка
— Кого ви обрали головою? — питаю селянина.
— Та знаєш… проголосували за Панту, — відповів він якось неохоче, стенув плечима й розвів руками, наче хотів сказати: «А що вдієш? Так уже вийшло!»
— А чому його?
— Як чому?
— Хіба не було кращої людини?
— Була, звичайно, як не бути, але що вдієш, так уже воно вийшло.
— Хто вас примушував, влада?
— Хто?.. Яка там влада!.. Біда, ось що!
— Не може бути, — кажу я.
— Як — не може бути? А ще й розумний чоловік! Хіба ти не знаєш, як воно в нас на селі?
— Знаю, через те й кажу, що не може бути.
— Не може?! А коли не вродить? Згорить од посухи? Ось прийди до нас на різдво та пройдися селом — жодне щеня на тебе не гавкне.
— Чому?
— Чому? Бо всі виздихають! Хто буде годувати щенят, коли дітям нічого їсти. От щенятам і каюк! Вони перші.
— І що?
— І що? А коли затріщать морози, а коли пуп підтягне до горла, а коли діти плачуть, хліба просять? Куди податися? Закинеш мішок на плечі й до Пантиних воріт: «Гей, господарю!» Господар лиш на поріг, а я кланяюся: «Благаю тебе, добродію Панто, позич мішок кукурудзи, а я тобі або відроблю, або віддам. Якось домовимося». — «Гаразд, дам, якщо так!» Отож- бо й воно, — далі журився селянин, — а якщо я не голосуватиму за нього, то він мені скаже, коли я плазуватиму в нього під ворітьми: «Ти ж улітку голосував за Марка, то йди тепер до нього, а в мене немає збіжжя». Пу й що, з порожніми руками додому? Чи йти до Марка просити, коли той Марко не має так само, як і я? Він чесний, розумний, добрий чоловік, нічого не скажеш, але ж, брате, не має він нічого.
Що я міг сказати йому на те?
Джерело: Доманович, Радоє, Страдія. Подарунок королю, Дніпро, Київ 1978. (Пер. Іван Ющук)