Страдія (9/12)
В міністерстві освіти сиділи справжні вчені. Тут усе робилося грунтовно й продумано. По п’ятнадцять, по двадцять днів шліфувався стиль навіть найдрібнішого папірця. Тут, звісно, бралися до уваги всі мовні дрібниці, всякі відмінки з прийменниками і без них.
Я переглянув якусь справу.
Ось, наприклад, один директор пише:
«Панові міністру освіти.
Викладачі нашої гімназії вже шість місяців не отримують платні и доведені до такої матеріальної скрути, що не мають і шматка хліба. Так далі тривати не може, бо в такий спосіб буде підірвано авторитет не тільки вчителя, а й виховання взагалі.
З огляду на це уклінно прошу пана міністра якнайшвидше поклопотатися перед паном міністром фінансів зробити потрібне розпорядження, щоб нам видали платню хоча б за три місяці».
На звороті цієї заяви значилося:
«Міністерство освіти,
П. Н. 2860.
1 —П—1891.
Директор Н-ської гімназії просить видати вчителям платню за три місяці».
Внизу — іншим почерком — рецензія:
«Стиль неправильний. Порядок слів не відповідає правилам синтаксису. Вжито застарілих слів «отримують» та «потрібне». (Ці слова підкреслено червоним олівцем).
Нижче рукою міністра було написано (препоганим, нерозбірливим почерком, яким починає одразу писати кожен, щойно стане міністром): «Освітній раді на розгляд».
Ще нижче — іншою рукою:
«2 — III — 1891.
Головній освітній раді».
(Освітня рада була єдиною, проте можна було подумати, що їх принаймні десятків зо три).
«При цьому надсилається раді заява директора Н-ської гімназії для дослідження граматичних форм, а також синтаксичних та стилістичних особливостей, після чого, зі своїми висновками, просимо повернути її якнайшвидше в міністерство освіти для дальшого розгляду.
За дорученням міністра і т. д.
(Підпис)».
Оскільки це була невідкладна справа, то не минуло й п’ятнадцяти днів, як Головна освітня рада зібралася на засідання. З-поміж інших заяв дійшла черга й до згаданої, і рада вирішила відіслати її на дослідження двом фахівцям. Визначили фахівців, рішення записали до протоколу, а секретареві доручили простежити за його виконанням.
Далі йшли листи до фахівців:
«Шановний пане!
Згідно з розпорядженням пана міністра освіти за № 5860 від 2/ІII цього року та відповідно до постанови XV засідання Головної освітньої ради, що відбулося 17/ІІІ цього ж року, маю честь просити вас проаналізувати заяву директора Н-ської гімназії з погляду граматичного, синтаксичного та стилістичного і про все це в якнайкоротший строк надіслати вичерпний висновок.
Прийміть, пане, при цій нагоді запевнення в моїй глибокій пошані.
Голова Головної освітньої ради
(Підпис)».
Такого ж змісту листа було надіслано й другому фахівцеві.
Через два місяці до освітньої ради надійшов докладно розроблений висновок про директорову заяву, над яким спільно працювали обидва фахівці. Висновок починався так:
«Головній освітній раді.
Розглянувши та проаналізувавши заяву директора Н-ської гімназії, маємо честь подати раді такі свої думки.
Усе в природі підлягає закону еволюційного розвитку та вдосконаленню. Подібно до того, як первісна клітина, поступово розвиваючись та вдосконалюючись протягом тисячоліть, перетворилася в найскладніший організм — людину, так само й мова, довгий час розвиваючись, від неартикульованих тваринних вигуків досягла вищої досконалості нинішніх новітніх мов.
Щоб показати цей процес найяскравіше і наочніше, ми подаємо таку схему:
I. Загальный розділ
- Мова та її виникнення.
- Походження сучасних мов.
- Спільний корінь (санскрит).
- Розгалуження мов на групи.
- Розділ з порівняльного мовознавства.
- Історія науки про мову.
- Розвиток науки про мову взагалі.
II. Наша мова та закони її розвитку
- Прабатьківщина слов’ян (історія).
- Споріднені мови.
- Спільні особливості та відмінності споріднених, братніх мов.
- Діалекти спільної мови в старі часи розвиваються в окремі мови.
- Діалекти нашої мови.
III. Директорава заява
- Походження та історія заяви.
- Особливості її мови порівняно з особливостями старої страдійської мови в старих актах…»
І так далі. Хто б міг усе це в пам’яті втримати? Гаразд, що й це запам’яталося.
За таким порядком провадився спеціальний розгляд кожного розділу, кожного пункту, і після цілої купи списаних аркушів паперу дійшла, врешті, черга й до слова «отримають». Ось як викладалось пояснення:
«Отримувати» — див. санскр. dharh, duhorh скакати, підстрибувати, бігати. (В кн. III, с. 15, 114, 118 в Н. С.**т.) = рl. donti, r. duti, gr. εμαυριζω, l. canto, cantare, provoco, provocere (sic) k. З x 8, звати, дзвонити, звук, звір (див. «Розсердився тигр, лютий звір». Дж. Л. П. 18). = Сарна стрибнула в кущі = звалити з до: дозволити (Н. 16. В. 3. С. Н. 0. 4. Дж. Д. 18, 5 кн. III. Див. приклад: «На юнаку ран сімнадцять»).
З огляду на все це, приходимо до висновку, що слово «отримувати» застаріле, і його, як шкідливе для нашої нації, з мови слід вилучити».
Так само розглядалося слово «потрібне» і робився такий самий висновок.
Потім учені, перейшовши до порядку слів взагалі і, зокрема, до порядку слів у заяві директора, висловили інші кваліфіковані зауваження.
І нарешті: «Стиль та особливості стилю директорової заяви», а на закінчення — кілька великих аркушів тексту:
«Паралелі поміж мовою й стилем у заяві директора та стилем Гомерової «Іліади» (тут вони прийшли до висновку, що стиль у Гомера набагато кращий).
«З огляду на все це, — говорилося наприкінці, — ми вважаємо, що цю заяву необхідно повернути директорові Н-ської гімназії для доопрацювання відповідно до наших зауважень і тільки після цього дати їй належний хід».
Через місяць зібралася рада, розглянула висновки фахівців і винесла ухвалу повернути заяву директорові назад, щоб він, згідно з зауваженнями, виправив її й знову прислав у міністерство для дальшого розгляду. Панам рецензентам було визначено гонорар по 250 динарів, який мав бути сплачений з пенсійного фонду вдів та чиновників освітньої галузі або з бюджету на оплату службового персоналу.
Свій висновок рада подала панові міністру на дальший розгляд. Заява потім з міністерства (з рецензією як з додатком за №) була повернена директорові, щоб той виправив її згідно з вказівками фахівців…
Ось так там докладно, кваліфіковано вивчають усі справи, листування ведеться по півроку, поки в заяві не буде виправлено навіть найменшу граматичну помилку, і лиш потому приступають до її розгляду. З найменшої заяви внаслідок листування виростає така велика справа, що її важко навіть підняти на плечі.
Усі чиновники міністерства, оскільки вони письменники, звичайно ж, пишуть книжки, лише пан міністр нічого не пише. До нього я не наважився піти, бо люди порадили не робити такого зухвалого вчинку, якщо мені голова моя мила. Пан міністр, кажуть, цілими днями займається гімнастикою, чоловік він дуже запальний і охочий до бійки.
Розповідають, що він одного разу побився навіть з главою церкви. Глава церкви, чудовий спортсмен і завзятий їздець, теж запальний і так само охочий до бійки. Він навіть у храмі божому вдарив раз батюшку патерицею по голові з невідомих причин. Свого гарячого норову, як гадають, він набув, читаючи священні книги, тому ці вибрики виправдані, і йому навіть ніхто не дорікав за те.
Перша його сутичка з міністром була через кінні перегони, потім суперечка перейшла й на ряд інших питань, духовних та освітніх, які визначають правильне виховання молоді. Наприклад, глава церкви вимагав, щоб у підручники закону божого було включено хоча б один розділ про догляд лошат, а міністр наполягав увести замість цього розділ про плавання. В такому аж надто важливому питанні поступитися не хотів жоден, і невдовзі справа дійшла до того, що вони один одного люто зненавиділи. Аби якнайбільше дошкулити своєму супротивникові, міністр наказав, щоб у школах навіть на уроках зоології не сміли згадувати про коней і, замість розповіді про цю огидну тварину, говорили про плавання в холодній воді.
Але це суща дрібниця, коли замінюється якесь одне лише місце в підручнику, бо й самі підручники, навіть програми виховання міняються тут щодня.
Не було такого службовця, який би, працюючи в галузі освіти, не писав підручників для школи. Але, крім того, кожен був ще й автором якоїсь повчальної книжки для нагородження учнів та для читання зразковим дітям.
Підручники, точніше — їхні автори чекають своєї черги. Гроші потрібні багатьом, а тому підручники закуповуються і рекомендуються школам як обов’язкові для навчання. Міністр насамперед рекомендує підручники своїх найближчих родичів та приятелів. Та ледве учні встигнуть придбати один підручник, як через день ще ближчий родич приносить міністрові інший, і хоч-не-хоч треба якось викручуватися. І негайно, цього ж таки дня, виходить нове розпорядження:
«Після тривалого використання підручника (такого-то автора з такої-то дисципліни) виявилося, що він зовсім недосконалий, тому в інтересах виховання потрібно цей підручник зняти з ужитку, а замість нього ввести підручник… (ім’я автора забув)».
Я хотів ще відвідати міністра юстиції, але він перебував у той час за кордоном, де знайомився зі школами для глухонімих дітей. Уряд серйозно подумував заснувати в Страдії декілька таких шкіл, аби тим самим поліпшити фінансові справи в країні. Оскільки ця річ, як дуже важлива й відповідальна, не могла терпіти ніяких зволікань, то негайно було вжито й відповідних заходів. Окрім того, що за кордон було відряджено міністра юстиції (з дуже великою надбавкою до його платні) для вивчення цієї справи, тут же було призначено й директора школи для глухонімих, теж з чималим окладом і дотацією на різні видатки. Потім затвердили вихователів, і почали будувати великий дім для директора. Ясна річ, одразу ж було призначено завідувача господарством, лікаря, начальника місцевого контролю, касира і його помічника, секретаря, трьох-чотирьох помічників секретаря й кількох служників. Усі вопи — від директора до служника — регулярно отримували платню й нетерпеливилися якнайшвидше взятися до роботи на новій посаді, а директор декому шепнув, що через свого родича міністра дістане дозвіл приймати до школи й цілком здорових дітей.
Ця установа, точніше — її чиновники, бо ніякої установи поки що не існувало, були підпорядковані міністрові юстиції, бо міністр освіти заявив, що не хоче мати справи «з якимись глухарями».
Міністр юстиції весь поринув у клопоти про школу для глухонімих, і його справами почав займатися військовий міністр. Обов’язки ж останнього виконував міністр освіти, якому до біса остогидли і книги, і школи, а обов’язки цього урядовця взяла на себе його жінка, бо вона, як усім добре відомо, дуже любила читати детективні романи і їсти морозиво з шоколадом.