Наша работа (2/2)
Събраха се граждани и богати, и бедни, и видни, и неизвестни.
Един от най-уважаваните между инициаторите откри събранието с думите:
— Господа, на всички ви е известно бедствието, което сполетя част от нашия народ. Няма нужда да ви казвам какви огромни загуби претърпя нашата страна, защото всички добре знаем това и всички го чувствуваме. Това са загуби, които не могат да се обезщетят, рана, която трудно ще заздравее. Но, господа, ако тези големи загуби не могат да се обезщетят, те могат да се поделят. Защото всички заедно ще понесем по-лесно тая беда, отколкото отделни лица. Господа, могат да бъдат изтрити много сълзи, може да се намали тежката тъга и неволя на толкова семейства. Ние ви извикахме тук да се уговорим братски и искрено и да размислим как най-добре, най-бърже и най-много ще можем да помогнем на тези бедни семейства. Аз мисля, че всички нас тук, всички, без оглед на професия и политически убеждения, ни ръководи общото чувство, продиктувано от сръбското сърце, чувство на възвишения морал на Христа: „Помогни на ближния си, както на самия себе си“.
В края на речта си той припомни, че е редно както всякога да се избере председател, който да ръководи събранието, и замоли да му се позволи той да издигне кандидат или самите граждани да кандидатират някого от своята среда.
Настъпи шум.
— Нека сам да предложи кандидат! — викаха едни.
— Ние ще предложим! — викаха други. И народът започна да се разделя на групички.
— Станете вие председател, защо да губим време! — викаха трети.
Сблъскаха се различни мнения, гласовете ставаха все посилни и накрая не можеше да се разбере нищо в общата врява. Ораторът, който откри събранието, чукаше със звънеца, молеше за тишина, от публиката се вдигаха ръце, пискаха гласове: „Моля за думата!“ Теглеха се за балтоните, доказваха нещо един на друг с ръце, някои се разсърдиха и си отидоха.
— Седнете, да се гласува-а-а! — продра се някой, който се беше надигнал и сложил ръце около устата си, викаше така силно, че вратните му жили се издуваха. И наистина всички седнаха. Председателят (временният) със замрежени очи, капнал от умора, едва говореше, вече прегракнал:
— Моля ви, господа, имаме три предложения. Ще гласуваме за всяко по ред.
— Недейте така — надигна се пак оня и се провикна: — Който е съгласен да остане този председател — да седи, а който е против — да стане.
Болшинството остана да седи и председател стана този същият, който откри събранието.
— Господа, вие ме удостоихте с голяма чест и аз ще се постарая… — Той започна доста дълга реч, в която благодари на събранието за избирането му и накрая прибави, че е необходимо „да се избере подпредседател и двама протоколчици, които да водят протокола“.
— Предложете вие — викаха едни.
— За подпредседател Тома Томич — викаха други.
— Не искаме Тома! — викаха трети.
Четвърти предлагаха протоколчици.
Някои пък викаха против предложенията.
Малко по малко пак настана бъркотия, глъчка и недоразумения.
— Със ставане и сядане! — пак се провикна онзи от стола.
Така до привечер бе избран подпредседател и двама протоколчици.
Те, както бе редно, поблагодариха на събранието и заеха своите места.
— Тъй като всички точки на дневния ред се изчерпиха, обявявам събранието за закрито…
Председателят искаше да каже още нещо, но шумът, който се вдигна като по команда, прекъсна речта му.
От всички страни се чуваше:
— Какво стана „с изказването на отделните членове“?
— Това събрание не е свикано само да се избере председател!
— Не го искаме!
— Дай ми думата!
— Думатаааа! — пискаше, повдигнат на пръсти, един, който се бе изкачил на масата, свил пестници, разрошил коса и изтегнал шия; пот се лееше по лицето му, а всичките му вратни жили се бяха издули.
Подпредседателят блъсна председателя, качи се на стола и се провикна:
— Следват „изказвания на отделните членове“.
Масата утихна. Онзи скочи от масата, а подпредседателят слезе от стола.
— Кой иска да говори?
Всички се обърнаха към този, който толкова настоятелно искаше думата от масата. Той си намести яката, пораздвижи се, източи врат, преглътна с мъка слюнката си, зажумя и процеди:
— Исках да кажа за предложенията.
— Хайде предлагай, брат! — провикна се нервно подпредседателят.
— Засега аз няма какво да предложа!…
Стана още един от ъгъла някак с кисело лице, изстъпи се внушително напред, опря се на стола с лявата си ръка, а дясната издигна важно за реч.
— Има думата Сима Симич.
Сима се изкашля, преглътна и той слюнката си, погледна около себе си и започна тихо:
— Аз виждам, господа, че тука няма да излезе нищо от споразумения и братски договор.
Настъпи тишина.
— Изяснете се какво искате да кажете с това! — викна подпредседателят.
— Моля ви, не ме прекъсвайте…
— Да го изслушаме!
— Не искамееее!
Скръстил ръце, ораторът стоешежато статуя сред словесната схватка, която в миг се надигна.
Глъчката утихна.
— Аз, господа, отново; напомням, че тук не може да има обща дейност. (Гласът му ставаше все посилен.) Изглежда, че инициаторите искат само да парадират, а не им е…
— Отнемам му думата! — гръмна подпредседателят.
— Да го чуем!
— Така е!
— Долу!
— Да се изхвърли навън!
Смесиха се разни гласове, кръстосаха се ръце, станаха разправии, псувни, започнаха да се заканват с бастуни един на друг.
Председателят прегракна и счупи звънеца; онзи пак крещеше от масата: „Думата!“
Ораторът, студен като камък, скръстил ръце, мълчеше и чакаше резултата от този страшен вой.
Понеже настъпи вече късна нощ, а разправиите ставаха все по-големи, защото преминаха към разчистване на стари дрязги и лични сметки, събранието бе обявено за закрито. Впрочем това никой от присъствуващите не чу, а само председателят, подпредседателят и протоколчиците напуснаха масата си.
Едни вече си отиваха в къщи и се караха по улиците, други тръгваха и отново се връщаха да кажат още нещо за тези, с които се бяха препирали. Една групичка остана след полунощ, обясниха се по някакъв начин и удариха на пиене. Пиха и до зори се скарваха и помиряваха още два-три пъти. Накрай и те си отидоха.
На другия ден започна да се шушука, тичаха и агитираха. Тук се смесиха и политически, и лични въпроси, и инат, и какво ли още не, а тъкмо тези неща не се оправят лесно. Някои вестници нападнаха Тома Томич и организаторите, че те „по стар обичай“ се опитват да си послужат с измама и сега, накрая вестниците добавяха: „На това срамно явление ще се върнем още веднаж, за да кажем за него нещо повече. Засега го отбелязваме само по вестникарско задължение.“
Другите вестници пък съобщиха, че „признатият родолюбец, уважаемият гражданин Тома Томич и още няколко достойни граждани са свикали събрание на патриотите, за да се уговори по какъв начин да се помогне на пострадалите от наводнението. Господин Тома така е представил в своята ясна кратка реч страданията на жителите, в опустошените краища, че в следващия брой ще я поместим цялостно… Но това благородно дело бе провалено от известните гюрултаджии, начело със злостния Сима Симич…“ и т. н.
И из вестниците, и в нощните разговори работата все повече и повече се заплиташе, че и в пресата започнаха да се появяват различни „послания“, пълни с ругатни.
В течение на петнадесет дни се състояха няколко събрания, кое от кое по-бурно. Казват, че на едно от тях се дошло дори и до бой.
Накрая победи групата, водена от Сима Симич, а Тома и неговите „вдигнаха ръце“ и започнаха да ругаят по вестниците.
Сима Симич свика събрание. Събраха се повече хора от когато и да било.
Естествено пак не мина без дебати. Пак избиране на президиум, избори, „ставане и сядане“, „отдалечаване от въпросите“, „избиране на трима души за заверяване на протоколите“, лични разправии, половин час почивка. (През почивката стават най-големите караници.) „Да се реши!“, „Още да се обсъжда!“, „Този въпрос не може да се претупа така!“, „Уговорихте ли се?“, „Уведомени ли сте?“ и „Събранието се отлага за утре!“ Гласуваха и това и събранието пак се разотиде с врява.
Другия ден пак събрание. Четене на протокола. „Има ли някой някаква забележка?“, „Моля за думата“, „Говорете по въпроса!“
Даде се предложение да се основе „дружество за подпомагане пострадалите от наводнението“.
— Аз мисля — взе думата един, — че не бива да се ограничаваме само с жертвите от наводнението, а да включиме изобщо пострадалите.
Първият защищаваше своето предложение, другият оратор го оборваше. Препираха се цял час.
— Разбрахме, да се реши!…
— Моля за думата!
— Не може вече да се говори!
— Има много предложения!
— Да решим най-напред това!
Явиха се още десет оратори по тоя въпрос.
— Желае ли събранието да ги изслуша?
— Ауу!… Не искаме!… Искаме!… Да се отложи!… Поставете го на гласуване!
Така трескаво се работеше из ден в ден. Всеки въпрос обмисляха основно и се уговаряха по него. Въпросите бяха: избор на представители, които ще идат при влиятелни личности и ги помолят за това или онова; после избор на шестима души, които да изработят устав на дружеството. (И тук отидоха по няколко събрания за обсъждането на всеки член от правилника; изработване на покана за записване на членове; временен комитет, т. е. най-напред избиране на временен съвет, който в срок от десет дни да свика събрание на членовете за избиране на постоянен комитет.)
След няколко бурни събрания бе избран и постоянен комитет и дойде ред на изборите за ревизионен и контролен съвет и на двама за преглеждане на сметките. В устава вече бе вписано, че „контролният съвет има право да свика винаги събрание за всички членове на дружеството“.
Сега започна конструирането на управителния комитет, а тая работа не става така на бърза ръка.
Всичко бе вече свършено, дружеството основано, обявена бе покана за записване на членове, парите постъпваха в касата, чакаше се само да се закръгли сумата, за да я изпратят на пострадалите.
Но един ден контролният съвет неочаквано направи ревизия и намери, че е изхарчено много за канцеларски материали. Разбира се, веднага бе свикано и започна събрание на съвета, започнаха нови разправии, нови караници.
Пак дълги обяснения до среднощ, пак цяла редица събрания.
В течение на година и повече правиха събрания, за да се споразумеят, но сумата не бе закръглена.
Най-после, край чаша бира, повече частно, изникна предложението:
— Да изпратим ние, братя, тези пари, където трябва, че да ни е мирна главата. За какъв дявол ни са дружеството и тези лудории… Дай ми чаша бира!… Ще си умием ръцете!… Дрънкаме, мъркаме, дигаме врява, а поне да знаем за какво!
— Право казваш — добави друг. — Виждаш ли, трябва да се уговорим по този въпрос, като се съберем.
— Добре, Тогава да се съберем веднаж, да се разберем хубаво за всичко и свършим с тези глупости! — каза трети.
— Утре аз няма да мога — каза четвърти.
— Не е необходимо утре!… Един ден ще се намери и ще се уговорим кога ще се срещнем. Да се определи точно ден и да се съберем всички — каза пети.
— Готово, бихме могли и сега. Тук сме всички! — каза шести.
— Е, сега, не може! Трябва, брат, нарочно да се съберем, а не да го правим, като че ли да се отървем.
Измина доста време. Сумата се закръгляваше. Сменяваха се комитети, избираха нови, агитираха да се разтури дружеството, уговаряха се, караха се и се помиряваха. Членовете вече се умориха, утихнаха и вдигнаха ръце от всичко, нито плащаха, нито избираха, нито преглеждаха сметките. Дружеството за подпомагане на пострадалите наистина не беше разтурено официално, но всъщност не съществуваше, нямаше го. Нито съветът се чувствуваше като съвет, нито членовете — като членове. Само по някой път, тъй, в разправия, можеше да се чуе някой да извика:
— Той да не знае много, защото може да му се потърси сметка за онези дружествени пари!…
И с това се свършваше.
Почти бяха рече забравили за наводнението. Селяните от селата, в които беше станало наводнение, се съвзеха и загубите вече почти не се чувствуваха. Някои от тези села даже изпращаха помощ на дружеството за подпомагане иа пострадалите от наводнението и пишеха: „Знаем какво нещастие с наводнението, когато водата отнесе посевите, и затова ви изпращаме…“ и т. н.
Но изведнаж различните комитети от вътрешността на страната започнаха да изпращат на дружеството постъпилите суми. Писаха за това и вестниците.
— Откъде е сега пък това? — смая се председателят на управителния съвет.
— Трябва да има ново наводнение?
— Бог го знае!
— Да не са луди да ги изпращат заради онова наводнение от преди четири години, когато и тамошният съвет вече го е забравил, а мнозина селяни от тези краища ни изпращат помощи.
За мнозина това бе загадка. Всъщност работата бе проста: това са сърби и на тях им трябваше време да се уговорят и споразумеят добре, защото ненапразно е казано: „Уговорка къща строи“.
Източник: Доманович, Радое, Избрани сатири и разкази, Народна култура, София 1957. (Прев. О. Рокич)