Скасування пристрастей
Ми, серби, хвалити милосердного бога, впоралися з усіма своїми справами і тепер можемо на дозвіллі позіхати досхочу, дрімати, вилежуватись і спати, а коли нам і це обридне, можемо для забави поцікавитися, що діється в інших, нещасливих країнах. Кажуть, — хай бог милує нас од такого лиха й напасті, щоб нам цього ніколи не знати! — ніби є країни, де люди безперестану б’ються і сваряться за якісь права, за якусь свободу і недоторканність особи. Волосся дибом стає, коли подумаєш про нещасних, які досі в себе вдома порядку не навели, бо ми-то вже дійшли до того, що наводимо порядки навіть у Китаї чи Японії. І з кожним днем сягаємо все далі, скоро наші кореспонденти присилатимуть повідомлення з Марса, Меркурія або принаймні з Місяця.
—
Я також син цього щасливого народу і ось, щоб іти в ногу з модою, збираюся розповісти вам про одну далеку, дуже далеку неєвропейську країну і про те, що в ній відбувалося давно, дуже давно.
Невідомо точно, де була ця країна, як називався народ, що жив у ній, але, в кожному разі, це було не в Європі, а народ міг називатися як завгодно, тільки не серби. З цим погоджуються всі давні історики, а новітні, можливо, стверджуватимуть і протилежне. Зрештою, це не наша справа, тому я й утримаюсь від її розгляду, хоча й прогрішу, отже, проти звичаю говорити про те, чого не розумієш, і робити те, до чого не здатний.
Напевне відомо, що цей народ був дуже зіпсований, неслухняний, аморальний і сповнений поганих пристрастей; ось я й розважу вас розповіддю про ці його вади.
Звичайно, дорогі читачі, ви не можете отак, ні сіло ні впало, повірити мені, що коли-небудь було стільки зіпсованих людей, то знайте: усе, що розповідаю, я почерпнув із старовинних записів, які і зараз зберігаються в мене.
Ось у точному перекладі кілька донесень різним міністрам:
«Хлібороб Н. Н. із Кара сьогодні, закінчивши орати, подався до шинку і там пив каву та захоплено читав газети, у яких критикуються теперішні міністри…»
«Учитель Т. із Борка, щойно закінчуються шкільні заняття, збирас коло себе селян і намовляє їх заснувати хорове товариство. Крім того, цей учитель грає з підмайстрами в цурки, а зі своїми учнями — в гудзики, і через те він надзвичайно шкідливий і небезпечний. Деяким селянам читав книжки і пропонував купувати їх. Цього неподобства не можна терпіти. Він паплюжить весь округ, зводячи наклеп на спокійних і чесних громадян, ніби вони хочуть свободи, насправді ж він сам безперестану торочить, що над свободу нічого приємнішого в світі немає. Той учитель завзято курить і, коли курить, плюється».
«Священик Дж. із Сора після служби в церкві пішов на політичні збори до сусіднього міста».
Ось, бачите, і якого тільки страму в світі не буває!
Слухайте далі:
«Суддя С. сьогодні голосував за громадське врядування. Цей безсоромний суддя передплачує опозиційну газету і з насолодою читає її. Він насмілився на суді сказати, що селянин, який образив владу і вчинив їй опір, бо при свідках заявив, що нічого не купуватиме в крамниці старости Габора, ні в чому не винен. Крім того, названий суддя має замислений вигляд, а це непохибно свідчить, що він зіпсована людина і, безперечно, виношує якусь велику змову проти існуючого ладу. Його треба притягти до відповідальності за образу короля, бо він аж ніяк не може бути прихильником династії, якщо ходить пити каву до Мора, дід якого був добре знайомий з побратимом Леона, що підняв у Ямбі бунт проти управителя у дворі діда нинішнього короля!»
Були ще й гірші люди в тій нещасній країні. Зверніть увагу на цей донос:
«Адвокат із Тула захищав якогось бідняка, батька якого вбили минулого року. Той адвокат охочий до пива і ходить на полювання, але, що найгірше, він заснував у нашому окрузі якесь товариство допомоги бідним. Цей зухвалий виродок стверджує, ніби державні донощики — найпаскудніші люди!»
«Учитель Т. сьогодні гасав по місту разом з вуличною дітворою і крав у перекупок грушки, а вчора стріляв із рогачки в голубів і розбив вікно в казенному домі. Це йому можна було б вибачити, але він, крім того, ходить на політичні збори, голосує на виборах, розмовляє з громадянами, читає газети, говорить про державну позику і ще різні неподобства чинить на шкоду навчанню!»
«Селяни з Вара почали будувати нову школу і, як видно, цим пороком можуть заразити всю околицю. Потрібно негайно покласти край цьому віянню, шкідливому для держави!»
«Ремісники з Вара заснували читальню і щовечора збираються в ній. Ця пристрасть пустила глибоке коріння, особливо серед молоді, а старі плекають думку, крім читальні, заснувати ще й ремісницький пенсійний фонд. Цього не можна терпіти в нашій країні, бо воно спокушає всіх шановних громадян, які не лають міністрів!.. Один ремісник подумує навіть про розподіл праці!.. Небезпечні пристрасті!..»
«Селяни з Падоа вимагають громадського самоврядування!»
«Громадяни Трої хочуть свободи виборів».
«Багато тутешніх чиновників сумлінно виконують свої обов’язки, а один, крім того, грає на флейті і знає ноти!»
«Писар Мирон любить танцювати на вечорницях й пити пиво з солоним насінням. Треба його прогнати зі служби, щоб позбувся тих пристрастей».
«Учителька Хела купує щоранку квіти і тим спокушає ближніх. Цього не можна терпіти, бо вона розбестить молодь».
—
Хто б міг перелічити всі мерзенні пристрасті цього нещасного народу? Досить сказати, що в усій країні було лише десять гідних і чесних людей, а всі інші — і чоловіки й жінки, і старе й мале — були зіпсовані, як то кажуть, до самих кісток.
Як, по-вашому, почували себе ці десятеро добрих і чесних людей у тій зіпсованій країні?.. Погано, дуже погано, і особливо через те, що мусили дивитися на загибель своєї вітчизни, яку так палко любили. Ні вдень, ні вночі не спали вони, все думали: як виправити своїх грішних співгромадян, як урятувати країну від загибелі?
Сповнені високого патріотизму, незмірно доброчесні й благородні, вони були готові на будь-які жертви ради щастя вітчизни своєї. І ось одного дня, згнітивши доблесні серця, вони схилили голови перед невблаганним вироком долі, яка присудила їм нести важкий хрест, і стали міністрами, взявши на себе благородне завдання очистити країну від гріха і пристрастей.
Вони були вчені люди і все-таки добре наморочилися з цим питанням.
Нарешті найдурнішому з них (мовою цього народу означало найдотепнішому) стрельнула в голову думка скликати народну скупщину, у якій би всі справи вирішували іноземці. Усі підтримали цю чудову ідею і найняли на державний кошт двісті іноземців та ще стільки ж нахапали з-поміж тих, які випадково саме приїхали до цієї країни в торговельних справах. Вони боронилися, виривались, але проти сили не попреш!
Так набралося чотири сотні іноземців, які мали стати депутатами й вирішувати різні справи для добра країни, виражати народні сподівання.
Коли таким чином назбирали достатню кількість людей на ролі народних представників, одразу ж оголосили вибори посланців народу. Хай це вас не дивує — такий уже звичай був у тій країні.
Почалися засідання скупщини. Ухвалюють, виступають, дебатують. Не легко вирішувати таку важливу справу. Спочатку все йшло просто, швидко, але як тільки зачепили пристрасті, одразу постали труднощі. І це тривало доти, доки не знайшовся один, що запропонував прийняти ухвалу, яка б скасовувала всі пристрасті в країні.
— Хай живе промовець, хай живе! — вибухнув під склепінням скупщини радісний поклик.
Усі натхненно підтримали цю пропозицію, і було прийнято таку ухвалу:
«З огляду на те, що пристрасті заважають народному прогресові, народне представництво вважає за потрібне додати до нового закону ще й такий пункт: «Від сьогодні дія пристрастей припиняється і вони скасовуються як шкідливі для народу й держави».
Не минуло й п’яти хвилин, відколи було прийнято закон про скасування пристрастей, і знали про нього ще тільки депутати, а подивіться, які він уже зміни спричинив серед народу в усіх краях.
Достатньо буде процитувати вам лише один уривочок у перекладі із чийогось щоденника.
Ось слово в слово, що там було написано:
«…Курив я затято, просто-таки пристрасно. Щойно прокинуся — і мерщій за цигарку. Якось я прокинувся і взяв табакерку, щоб за звичкою скрутити цигарку. Але мені стало чомусь неприємно (тоді саме той депутат вносив пропозицію), а далі я раптом відчув, що рука моя затремтіла, і цигарка випала; подивився я на неї і плюнув з огидою… «Більше не буду курити», — подумав я, і тютюн став мені бридкий, глянути на нього не можу. Здивувався я і вийшов надвір. А там такі дива! У дверях стоїть мій сусід, непросипний п’яниця, який і хвилини не міг без вина прожити; стоїть тверезіш, дивиться поперед себе й чухає голову.
— Ось, приніс, — каже йому хлопець, простягаючи, як звичайно, пляшку вина.
Мій сусід схопив пляшку і брязнув нею об землю так, що аж скалки навсібіч розлетілися.
— Фу, яка гидота! — вигукнув він з відразою, дивлячись на розлите вино.
Довго мовчав, а потім замовив лимонаду.
Принесли йому, він випив і подався у справах.
Жінка його заплакала з радості, побачивши, що її чоловік раптом виправився.
Інший мій сусід, який пристрасно любив читати газети, саме сидів коло відчиненого вікна; дивлюсь — і він змінився, став якийсь дивний.
— Одержали газети? — питаю його.
— І дивитися на них не хочу — такі вони мені осоружні! Зараз думаю читати археологію або грецьку граматику!.. — відповів він.
Я вийшов на вулицю.
Усе місто змінилося. Один пристрасний політик подався було на політичні збори. Іде чоловік вулицею, та раптом повертає назад і мчить додому так, ніби хто женеться за ним.
Здивувався я, що з ним скоїлося, і запитую, чому він так швидко рушив назад.
— Ішов я на збори, і враз мені спало на думку, що краще вернутися додому, замовити якусь книжку з сільського господарства або вітчизняної індустрії, читати її та вдосконалюватися в праці. А що я робитиму на зборах? — відповів він і поспішив додому вивчати рільництво.
Ніяк я не міг надивуватися з того несподіваного дива, та й собі подався додому й почав гортати підручник з психології. Мене цікавило, що там сказано про пристрасті.
Знайшов сторінку, де було написано «Пристрасті». Тільки заголовок і залишився, а все інше щезло, ніби там ніколи нічого й надруковано не було!..
— Ой, що це, бога ради?!
У всьому місті не знайдеш жодної поганої та пристрасної людини, навіть худоба порозумнішала!
Тільки наступного дня прочитали ми в газетах рішення скупщини про скасування пристрастей.
— Ага, ось у чому річ! — вигукнули всі. — Ми дивуємося, що діється з нами, а це скупщина скасувала пристрасті!
Цього уривка досить, аби зрозуміти, що відбувалося з народом, коли в скупщині приймали закон про скасування пристрастей.
Потім це стало відомо всім і кожному, і здивування зникло, а вчителі в школах пояснювали своїм учням про пристрасті таке:
«Колись на діяльність людей впливали також пристрасті, і вчення про них було одним з найскладніших і найважчих розділів психології; але рішенням скупщини пристрасті скасовано, тому тепер цього пункту нема ні в підручниках з психології, ні в людських душах. Пристрасті скасовано такого числа такого року».
— Слава богу, що вчити їх не треба! — шепотять учні, задоволені тим рішенням скупщини, бо на наступний урок вони мають визубрити лише стілечки:
«Такого числа такого року рішенням скупщини скасовано всі пристрасті, і в людей їх більше нема!»
Хто вимовить це без помилки, той одержить відмінну оцінку.
Ось так цей народ одним духом позбувся пристрастей, виправився, і від нього, за деякими переказами, походять ангели!..
Джерело: Доманович, Радоє, Страдія. Подарунок королю, Дніпро, Київ 1978. (Пер. Іван Ющук)